Populaarsed Naissaare matkarajad tutvustavad selle väikese, kuid suure ajalooga saare loodusobjekte, nii tänaseid kui ka juba ajahammaste alla jäänud ehitisi ning Naissaare elanike katsumusi nii ammustel aegadel kui ka praegu. Militaarrada ehk Põhjarada on üks Naissaare matkaradadest, millele heidame fookuse täna.

Meenutame, et Naissaar on oma soodsa asukoha tõttu olnud alati sõjalise tähelepanu all. Põhjaraja läbimisel näeme erinevaid militaarobjekte erinevatest perioodidest. Ehitiste säilimisele on aidanud kaasa see, et saar oli Nõukogude Liidu ajal tsiviilisikutele suletud. Seega võib saart külastedes tekkida tunne justkui Naissaarel aeg seisaks.

Mööda Militaarrada ehk Põhjarada

Matkarada algab ohvitseride kasiino ehk Naissaare komandatuuri juurest. Hoone on maha jäetud ning näeb tontlik välja. Nõukogude ajal oli see kasutusel kasarmu ja staabina. Selle ümber on Esimese maailmasõja ajal rajatud Haldja küla

Edasi läheb militaarrada mööda rannaastangut Eesti patarei nr 5 juurde. Patarei ehitati 1919.aastal eesmärgiga hoida vajadusel tule all Naissaare ja Aegna saare vahelist ala. Põhja poole jääv kunagi rangelt kaitstud raketibaas rajati aga 1963.aastal. Seal oli kasutusel parim tolleaegne tehnoloogia.

Põhjarada

Mööda matkarada minnes on võimalik külastada Naissaare 45-meetrist majakat, et heita pilk tervele saarele. Tuletorni asukohaks on Naissaare kõige põhjapoolsem tipp, nimega Virbi ots. Sealt edasi pöörab militaarrada tagasi lõunapoole Peeter Suure patareide suunas.

Peeter Suure merekindlus

Esimesena näeme Patarei nr 9, mis koosneb laskemoonavarjenditest ja kahest kaheksatollise kahuriga soomustornist. Patarei nr 10 A on samuti suur kahe kahekorruselise soomustornialusega ehitis.  Naissaare suurima pöörleva kahurialuse leiame Patarei nr 10B juurest. Kaitserajatis oli 15 m kõrgune ning kolme korrusega. Kahuritoru pikkuseks oli 14 meetrit.

Naissaare matkarajad - militaarrada

Militaarrada ehk Põhjarada üheks viimaseks objektiks on Nõukogude armee rannakaitse patarei, mis rajati peale Teist maailmasõda. Enamus ehitisi asus maa all, silmale nähtavad on kahurialused ja kuulipilduja dzotid.

Matkarada lõppeb Kunila mäega, mis on ühtlasi Naissaare kõige kõrgem tipp. Sealt on edasi võimalik minna Keskraja (üks kolmest Naissaare matkarajast) jälgedes miiniladude suunas.

Naissaare matkarajad – väärt elamus

Naissaare matkarajad on võimalik läbida jalgsi (või isikliku rattaga) või Monica.ee poolt pakutava ekskursiooni raames. Ekskursioone viivad läbi kogenud giidid ning olenevalt grupi suurusest saavad matkajad jalgu puhata jeepis või kastiautos.

Naissaare matkaradade kohta leiad rohkem infot ekskursioonide alt või Keskkonna ministeeriumi brošüürist . Lõunaraja kohta saab kiiresti teavet ammutada ka eelnevast postitusest, mille leiad SIIT. Kohtumiseni Naissaare matkaradadel!

Militaarraja ekskursioon

Ekskursioonid Naissaarel
FB grupp Naissaare võlud
Sõidugraafik Naissaarele

Kategooriad